به سایت پارسمان شیمی خوش آمدید

زیر مجموعه گروه پارسمان
10 نکته در مورد تقویت بتن با فیبر یا الیاف

10 نکته در مورد تقویت بتن با فیبر یا الیاف

 

پیمانکاران ممکن است تقویت بتن با فیبر را جایگزینی مقرون به‌صرفه برای ایجاد دوام بتن بیابند. با این‌حال، این روش می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. در این خبر 10 مورد درباره تقویت بتن با الیاف بیان شده است.

1افزودن الیاف به مخلوط بتن می‌تواند اسلامپ آن را کاهش دهد. ACI544-3 توصیه‌ها و راهنمایی‌هایی را برای اصلاح طراحی مخلوط و بهبود کارایی ارائه می‌دهد. هنگام استفاده از مواد افزودنی، باید یکسری آزمایش‌ها انجام داده شود.

2

 

برای استفاده از حداقل مقدار از الیاف به‌ازای هر یارد مکعب بتن، با کدهای بین المللی ساختمان و استانداردهای ASTM C1579 تطبیق داده شود.

3

الیاف مصنوعی در بتن می‌تواند باعث تاخیر روان‌شدن بتن بر روی سطح شود، که این امر می‌تواند بر زمان‌بندی کلی عملیات تکمیل به‌خصوص بر روی دال‌های بزرگ‌تر تأثیر بگذارد.

 

الیاف سفت یا صلب معمولاً تمایل بیشتری به بیرون‌زدگی از دال نسبت به الیاف انعطاف‌پذیر را دارند.

 

 

 

مشخصات باید مبتنی بر عملکرد و کارایی باشد.

 

6

 

مؤسسه بتن آمریکا، انجمن روسازی بتن آمریکا و مرکز ملی فناوری روسازی بتن دستورالعمل‌ها و توصیه‌هایی را در مورد نحوه انتخاب و استفاده صحیح الیاف در بتن را ارائه داده‌اند.

 

7

با استفاده از الیاف در بتن، می‌توان بتن را مستقیماً از کامیون مخلوط آماده به‌جای پمپاژ بتن در هنگام استفاده از میلگردفولادی برای تقویت بتن، بتن‌ریزی کرد. کامیون‌های Readymix می‌توانند به سرعت و کارآمدتر بتن را در محل مورد نیاز پروژه، بتن‌ریزی کنند.

 

8

می‌توان از روش‌های استاندارد یکسانی در تکنیک‌های روسازی با توجه به نوع مصالح، طرح و معماری، ابعاد و مقدار، استفاده کرد که همگی ممکن است بر روی سطح روسازی تأثیر بگذارند.

9

ابتدا باید میزان ورود هوا را برای اطمینان از اینکه محصول پلی‌کربوکسیلات و ماکرو فیبر مورد استفاده، سطح حباب هوا را بیش از حد قابل‌قبول افزایش نمی‌دهد، آزمایش شود.

10

با توجه به اینکه هدف از استفاده از الیاف برای تقویت بتن این است که الیاف به‌طور یکنواخت در بتن تازه توزیع شوند و در همه جهات بتن برای تقویت سه‌بعدی قرار گیرند، الیاف تمایل دارند روی سطح صاف قرار بگیرند. بنابراین الیافی که بالای سطح می‌چسبند را می‌توان جدا کرد.

 

M.Gh.

منبع :

FCP News

For Construction Pros