به سایت پارسمان شیمی خوش آمدید

زیر مجموعه گروه پارسمان

استفاده از ماسک‌های مستعمل برای تقویت بتن!

استفاده از ماسک‌های مستعمل برای تقویت بتن!

منبع خبر:

خبرگزاری مهر

Science Daily

 

تاریخ خبر:

1401/02/09

در چند سال گذشته، ماسک‌های یک‌بار مصرف به انبوه زباله تبدیل شده‌اند. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که آنها می‌توانند بتن را تقویت کنند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، مطالعات قبلی نشان داده‌اند که وقتی الیاف تقویت‌کننده ریز در ترکیب مایع تشکیل‌دهنده بتن ریخته شوند، احتمال ترک خوردن بتن خشک شده کاهش می‌یابد. با در نظر گرفتن این واقعیت، دانشمندان دانشگاه ایالتی واشنگتن از پارچه پلی پروپیلن یا پلی استر موجود در ماسک‌های دور ریخته شده برای تأمین این الیاف استفاده کردند.

 

به‌منظور بررسی این موضوع، محققان پل‌های فلزی بخش بینی هر ماسک و حلقه‌های پنبه‌ای ماسک‌های جراحی یک‌بار‌مصرف را حذف کردند و سپس پارچه باقی‌مانده را به الیافی به طول ۵ تا ۳۰ میلی‌متر تبدیل کردند.

 

سپس الیاف با محلول اکسید گرافن ترکیب شدند. این کار یک پوشش اضافی به ترکیب قبلی اضافه کرد و محصول نهایی به سیمان – که ماده اتصال دهنده اجزای تشکیل دهنده بتن است – اضافه شد.

 

هنگامی که سیمان تقویت شده با الیاف یک ماه پس از تولید آزمایش شد، مشخص شد که مقاومت کششی آن ۴۷ درصد بیشتر از سیمان عادی است. لازم به ذکر است که افزودن الیاف باعث کاهش جزئی در استحکام فشاری بتن شد، البته این کاهش تنها ۳ درصد بود.