به سایت پارسمان شیمی خوش آمدید

زیر مجموعه گروه پارسمان

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن ترکیباتی هست که بدون نیاز به اضافه کردن آب اضافی، کارایی و قابلیت روانی (روان‌شدگی) بتن را افزایش می‌دهد.

این افزودنی‌ها که زیرمجموعه‌ای از محصولات کاهنده آب هستند،  با برد بالا عمل می‌کنند و به طراحان اجازه ساخت بتن با مقاومت بالا را می‌دهند.

در کمال تعجب، فوق ‌روان‌ کننده‌ها می‌توانند بتن کم حجم و سفت را با 15 درصد آب کمتر به بتن روان و قابل بتن‌ریزی تبدیل کنند.

نقش آب در بتن

آب را به‌دلیل شروع واکنش شیمیایی، که آن را واکنش هیدراتاسیون می‌نامند، و هم برای کارایی، به بتن اضافه می‌شود. مهندسان عمران از بتن برای ساخت سازه‌ها به اشکال مختلف استفاده می‌کنند.

با این حال، این بدان معنا نیست که می‌توان به اندازه دلخواه آب به بتن اضافه کرد.

افزودن آب اضافی نه تنها مقاومت بتن را کاهش می‌دهد بلکه احتمال آب‌انداختگی و انقباض بیش از حد ناشی از خشک شدگی را نیز افزایش می‌دهد. چنین بتن‌هایی بادوام نخواهد بود.

چنین بتن‌هایی را باید به‌طور مکرر در بخش‌های مسکونی و غیر‌مسکونی تعمیر کرد. در این مواقع است که کاهنده‌های آب، بسیار مفید خواهند بود.

افزودنی‌های کاهنده‌ آب بتن، مقدار آب مورد نیاز در مخلوط را کاهش می‌دهند و در عین حال کارایی بتن تَر را بهبود می‌بخشند.

 

فوق روان کننده بتن

فوق‌ روان کننده‌ها باعث کاهش انقباض و افزایش استحکام می‌شوند.

مهندسان عمران در حین آماده‌سازی طرح‌های مخلوط نیاز به بتن برای سناریوهای خاص دارند.

گاهی اوقات، به بتن با جریان بالا، امّا در عین حال دارای مقاومت بالا نیاز هست، که این نوع طرح، مخلوطی عالی در هنگام استفاده از فوق روان کننده‌ها است. به‌طور مشابه، برای بتن خود تراز با استفاده از فوق روان کننده می‌توان بدون افزایش آب به یک مخلوط مناسب رسید.

 

آیا از بتن کم اسلامپ و فوق سختی که سفت است و به‌سختی در قالب‌ها جاری می‌شود، خسته شده‌اید؟  چاره رفع این مشکل، استفاده از فوق ‌روان کننده است.

مزایای فوق روان کننده‌ها:

فوق روان کننده بتن

کاهش انقباض

 

یکی از بزرگترین نگرانی‌ها در بتن انبوه، ناپایداری حجمی جرم بتن است. آب موجود در بتن پس از هیدراتاسیون، در بتن ترک ایجاد می‌کند و در نتیجه خشک‌شدن، انقباض ایجاد می‌شود (انقباض ناشی از خشک شدگی). برای بتن‌ریزی بتن معمولی، آب در طول دوره عمل‌آوری به بتن اعمال می‌شود تا در مقابل نیروهای کششی مقاومت کند زیرا در غیر این صورت بتن ترک می‌خورد.

فوق روان کننده‌ها در چنین مواردی به‌عنوان افزودنی‌های کاهنده انقباض عمل می‌کنند و دوام کلی بتن را بهبود می‌بخشند.

کاهش ترک‌خوردگی حرارتی

با فوق روان کننده‌ها می‌توان به ثبات حجم بیشتری در مخلوط بتن دست پیدا کرد و در نتیجه کاهش انقباض یا ترک‌های حرارتی را کاهش داد. در مورد بتن مسلح؛ تنش‌های حرارتی کمتری وجود دارد و بنابراین تقویت حرارتی نیاز مبرمی نیست.

 

 

افزایش استحکام

فوق روان کننده‌ها به‌عنوان تقویت‌کننده واکنش هیدراتاسیون سیمان شناخته شده‌اند. که منجر به استحکام اولیه بالا می‌شود. همچنین با فوق روان کننده‌ها می‌توان بتن با مقاومت فشاری بالا تا 22000 psi را به‌دست آورد.

حفظ و صرفه‌جویی در سیمان

برای طرح‌های انبوه مخلوط بتن، نسبت آب به سیمان را افزایش می‌دهند تا انقباض و جمع‌شدگی در بتن ایجاد نشود، امّا با انجام این کار مقاومت بتن کاهش می‌یابد. بنابراین در این روش، تنها راه برای بهبود استحکام، افزایش محتوای سیمان در طراحی مخلوط است. امّا با فوق روان کننده‌ها نیازی به افزایش محتوای سیمان نخواهد بود و به این ترتیب سیمان که پرهزینه‌ترین ترکیب در مخلوط بتن است، صرفه‌جویی و حفظ می‌شود.

فوق روان کننده و زمان گیرش

در بیشتر موارد فوق روان کننده‌ها تاثیری بر زمان گیرش مخلوط بتن ندارند. حتی اگر تاثیری داشته باشد، حداکثر زمان تاخیر حدود 15 دقیقه در زمان تنظیم اولیه است. با این حال، فوق روان‌کننده‌های مبتنی بر لیگنوسولفونات گزارش شده‌اند که زمان گیرش را یک ساعت به تاخیر می‌اندازند.

فوق روان کننده بتن

عملکرد فوق روان کننده‌ها

هدف اصلی استفاده از فوق روان کننده‌ها استفاده از بتن روان در مکان‌های غیرقابل‌دسترس، طبقات یا آرماتورهای متراکم است. افزودنی کاهنده آب است که دوام و کارایی بتن را بهبود می‌بخشد. طراحان می‌توانند با استفاده از فوق روان کننده، بتن با مقاومت بالا را بدون نیاز به سیمان بیش از حد زیاد آماده کنند.

انواع فوق روان کننده ها

افزودنی ها و پلیمرهای زیادی وجود دارد که معمولاً به عنوان ماده شیمیایی پایه برای فوق روان کننده‌ها استفاده می‌شود. برخی از آن‌ها به‌صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • میعانات ملامین فرمالدئید سولفونه (SMF)
 • میعانات نفتالین فرمالدئید سولفونه شده
 • لیگنوسولفونات‌های اصلاح شده (MLS)
 • استرهای سولفونیک اسید

علاوه بر موارد فوق، موارد زیر چند نمونه از نسل جدید “مواد افزودنی کاهنده آب به میزان زیاد”  هستند که در زیر بیان شده‌اند:

 • مبتنی بر پلیمر اکریلیک (AP)
 • کوپلیمر کربوکسیلیک اسید اکریلیک با اکریلیک استر (CAE)
 • پلیمر اکریلیک متقاطع (CLAP)
 • استر پلی کربوکسیلات (PC)
 • مولتی کربوکسیلاتهرها (MCE)
 • ترکیبی از موارد بالا
فوق روان کننده بتن

معایب فوق روان کننده‌ها:

برخی از معایب استفاده از فوق روان کننده‌ها در بتن عبارتند از:

 • هنگام پرداخت کردن بتن، فوق روان کننده مشکل ایجاد می‌کند. به‌دلیل حجم زیاد مخلوط روان در بتن با افزودنی فوق روان کننده، تمایل به چسبندگی دارد. در هنگام بتن‌ریزی بتن، فقط ماله را می‌کشد. در نتیجه، سطح خراب می‌شود و در زیر وزن فینیشر (دستگاه پرداخت) تمایل به حرکت دارد. با این حال، برای جلوگیری از چنین مزاحمتی، می‌توان از سنگدانه‌های درشت‌تر استفاده کرد و اتمام کار و پرداخت سطح را به تاخیر انداخت.
 • در بتن با فوق روان کننده، افت اسلامپ به مراتب بیشتر از بتن معمولی است.
 • بتن با افزودنی فوق روان کننده گران‌تر است زیرا هزینه افزودنی به هزینه بتن اضافه شده است. فوق روان کننده‌ها مواد شیمیایی پیشرفته و با ارزشی نسبت به سایر محصولات کاهنده‌های آب هستند.
 • همچنین فوق روان کننده‌ها باعث افزایش حباب هوا در بتن می‌شوند که در سازه‌هایی خاص مناسب نمی‌باشد.

گروه محصولات افزودنی‌های فوق روان کننده بتن پارسمان شیمی، شامل نسل جدید فوق کاهنده های آب بتن برپایه پلی‌کربوکسیلات است که به‌منظور استفاده در شرایط دمایی و اقلیم‌های مختلف آب و هوایی طبقه‌بندی و فرموله شده‌اند.

محصولات فوق روان کننده‌ بتن پارسمان شیمی که با کد فلوئنتیس ارائه می‌شوند، قابل استفاده در رده‌های مقاومتی متوسط و بالای بتن بوده و منجر به افزایش کارایی بتن تازه می‌گردد. این محصولات به دلیل قابلیت بسیار بالا در کاهش مقدار آب و در نتیجه کاهش مقدار آب به سیمان، باعث افزایش مقاومت بتن شده و نفوذپذیری آن را در برابر عواملی نظیر کلر و سولفات کاهش می‌دهد. از این رو نام فوق روان کننده را به خود گرفته‌اند. تنوع  فوق روان کننده‌ها  به مجریان و استفاده کنندگان این فرصت را می‌دهد که با توجه به شرایطی دمایی و آب و هوایی، جزئیات و حجم پروژه مناسب‌ترین و بهینه‌ترین انتخاب را داشته باشند.

مدل محصولتوضیحات محصول

CLS-400

فوق روان کننده اصلاح شده بر پایه لیگنوسولفونات کاهنده قوی آب با خاصیت حفظ اسلامپ بالا

CLS-500

فوق روان کننده اصلاح شده بر پایه لیگنوسولفونات کاهنده بسیار قوی آب با خاصیت حفظ اسلامپ بالا

 MS-350

فوق روان کننده بر پایه پلی کربوکسیلات اتر کاهنده قوی آب با خاصیت حفظ اسلامپ بسیار بالا

 MS-450S

فوق روان کننده قوی بر پایه پلی کربوکسیلات اتر

 MM-330 

فوق روان کننده بر پایه پلی کربوکسیلات اتر کاهنده قوی آب با خاصیت حفظ اسلامپ

MW-310 

فوق روان کننده بر پایه پلی کربوکسیلات اتر کاهنده قوی آب مناسب برای شرایط دمایی سرد و معتدل

کاربرد فوق روان کننده در بتن چیست؟

فوق روان کننده‌ها معمولاً در بتن فشرده خشک برای بهبود کارایی و افزایش تراکم بتن برای افزایش چگالی و بهبود پرداخت سطح بتنی استفاده می‌شوند.

اهمیت فوق روان کننده‌ها در چیست؟

فوق روان کننده‌ها به استحکام بتن کمک می‌کنند. فوق روان‌کننده‌ها که از مواد شیمیایی پیشرفته‌تر و با ارزش‌تر نسبت به افزودنی‌های کاهنده استاندارد و متوسط آب تشکیل شده‌اند، نسبت آب به سیمان را کاهش می‌دهند و در عین حال مزایایی مانند: افزایش چگالی، بهبود استحکام پیوند، پایداری حجم بیشتر و کاهش ترک خوردگی ناشی از انقباض را ارائه می‌دهند.

فوق روان کننده‌های چه نوع افزودنی‌هایی هستند؟

فوق روان کننده‌ها که به‌عنوان روان کننده یا کاهنده آب با برد بالا (HRWR) نیز شناخته می‌شوند، محتوای آب موجود در طرح مخلوط بتن را 12 تا 30 درصد کاهش می‌دهند و می‌توانند به بتن با اسلامپ کم یا معمولی برای ایجاد بتن با جریان اسلامپ بالا اضافه شوند.

آیا فوق روان کننده‌، ترکیب شیمیایی است؟

فوق روان کنند‌ها افزودنی‌های شیمیایی هستند. از افزودنی‌های شیمیایی مانند فوق روان کننده‌ها برای کاهش نسبت آب به سیمان و کنترل زمان گیرش و در عین حال حفظ قابلیت جریان خمیر سیمان استفاده می‌شود.

آیا فوق روان کننده باعث ایجاد هوا در مخلوط می‌شود؟

اکثر فوق روان کننده‌های موجود باعث افزایش قابل‌توجهی هوا در مخلوط بتن می‌شوند.