Welcome to Parsmanchemical website

logo-foter
Строительная химия
ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس

امروزه بتن به‌عنوان يكي از پرمصرف‌ترين مصالح ساختماني در جهان شناخته شده است. ژل میکروسیلیس و فرآورده‌هاي آن در حال‌حاضر به‌عنوان يكي از بهترين مواد افزودني معدني بتن شناخته مي‌شوند. میکروسیلیس عمدتاً براي بهبود خواص بتن سخت‌شده استفاده می‌شود.

در سال‌های اخیر استفاده از میکروسیلیس و محصولات ارائه شده آن توسط شرکت‌های تولید کننده مواد شیمیایی ساختمان، پیشرفت روز افزونی در پروژه‌های عمرانی داشتند. در هر پروژه با توجه به اهداف مورد نیاز نظیر مقاومت فشاری بالا و یا دستیابی به بتن نفوذناپذیر و مقاوم در برابر یخ‌زدگی، همچنین روانی و دمای بتن تازه، از مقادیر متفاوتی از میکروسیلیس استفاده می‌شود.

میکروسیلیس موجود در بتن استحکام و دوام بتن را بهبود می‌بخشد زیرا توزیع یکنواخت‌تر و حجم بیشتری از محصولات هیدراتاسیون را فراهم می‌کند و اندازه متوسط منافذ در خمیر سیمان را کاهش می‌دهد.

میکروسیلیکا که به نام میکروسیلیس یا دوده سیلیس تغلیظ شده نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب معدنی است که از کره‌های شیشه‌ای جامد بسیار ریز دی‌اکسید سیلیکون تشکیل شده است. معمولاً به‌عنوان یک محصول جانبی در تولید صنعتی فروسیلیکون و سیلیکون فلزی در کوره‌های قوس الکتریکی با دمای بالا ایجاد می‌شود.

علاوه‌براین، میکروسیلیس سرعت کربناته شدن و نفوذپذیری کلرید را کاهش می‌دهد. در نتیجه، بتن میکروسیلیسی قادر است به شدت از آرماتورهای موجود در بتن مسلح در برابر عوامل خورنده محافظت کند.

انواع میکروسیلیس

میکروسیلیس به سه شکل وجود دارد که عبارتند از:

 • میکروسیلیس پودری
 • میکروسیلیس ژل
 • میکروسیلیس دوغابی
ژل میکروسیلیس

اثرات میکروسیلیس بر بتن

1-اثرات میکروسیلیس بر بتن تازه

 • امکان جداشدگی را کاهش می‌دهد، بنابراین می‌توان از آن به عنوان افزودنی کمک پمپاژ استفاده کرد. در نتیجه میکروسیلیس در بتن تازه باعث افزایش چسبندگی و کاهش اسلامپ بتن می‌شود.
 • تقریباً آب انداختگی بتن را از بین می‌برد.
 • میکروسیلیس باعث افزایش زمان گیرش می‌شود که این امر در فصل تابستان و هوای گرم مفید است.

2- اثرات میکروسیلیس بر بتن‌ سخت‌شده

افزودن میکروسیلیس در جنبه‌های مختلف باعث بهبود بتن سخت‌شده، می‌شود که عبارتند از:

 • بهبود استحکام فشاری، از این رو استحکام خمشی و کششی نیز بهبود می‌یابد.
 • استحکام پیوند ذرات
 • مقاومت در برابر سایش
 • کاهش نفوذپذیری. بنابراین، در محافظت از فولادهای بتن مسلح در برابر خوردگی کمک می‌کند.
 • مقاومت در برابر ضربه و کاویتاسیون
 • مقاومت در برابر سولفات‌
 • کاهش حرارت
 • مقاومت شیمیایی
 • افزایش ضریب ارتجاعی بتن
 • کاهش خزش بتن

خواص میکروسیلیس

 

1- میکروسیلیس خاکستری رنگ است. پودر میکروسیلیس رنگ آن مابین رنگ سفید و سیاه می‌باشد.

2- ذرات میکروسیلیس کروی شکل با قطر کمتر از 1 میلی‌متر است.

3- دانسیته ظاهری میکروسیلیس بر اساس درجه چگالش بوده و از 130 تا 600 کیلوگرم بر متر مکعب متغیر است.

4- وزن مخصوص میکروسیلیس بین 2/2 تا 2/3 گرم بر سانتی‌متر مکعب است.2

ژل میکروسیلیس

مزایای استفاده از میکروسیلیس

1- ترک‌های حرارتی ناشی از گرمای هیدراتاسیون سیمان را کاهش می‌دهد.

2- مقاومت بتن را در برابر حمله آب‌های سولفاته و اسیدی افزایش می‌دهد.

3- افزایش دما در سنین پایین بتن را کاهش می‌دهد.

4- دوده سیلیس ماده‌ای ارزان است، بنابراین، مقرون به‌صرفه است.

5- وزن و هزینه کلی دال را کاهش می‌دهد.

 • افزودن میکروسیلیس به‌دلیل ساختار منافذ پالوده خود و افزایش مصرف هیدروکسید کلسیم، باعث کاهش شوره‌زدگی بتن می‌شود.

کاربرد استفاده از میکروسیلیس در بتن

 • بتن ضد آب میکروسیلیسی
 • بتن با مقاومت بالا
 • شاتکریت (بتن پاششی)
 • تعیین دوام بتن – بتن بادوام
 • استفاده از بتن میکروسیلیسی در کاربردهای الاستومری، پلیمری، نسوز، سرامیک و لاستیک.
 • بتن در کف‌سازی‌ها
ژل میکروسیلیس
ژل میکروسیلیس

تفاوت پودر میکروسیلیس و ژل میکروسیلیس

 • استفاده از فرآورده‌های میکروسیلیس به‌طور قابل‌توجهی مقدار مقاومت فشاری بتن سخت شده را افزایش می‌دهد، همچنین مقاومت فشاری با استفاده از پودر میکروسیلیس 5/37 درصد و با استفاده از ژل میکروسیلیس 56 درصد افزایش می‌یابد.
 • نفوذپذیری بتن یکی از خواص مهم بتن در رابطه با دوام بتن است، که این خاصیت، باعث می‌شود آب یا سیالات دیگر بتوانند از میان بتن جریان پیدا کرده و مواد مضر و آسیب‌رسان را با خود به درون بتن وارد نمایند. به‌طوری‌که نفوذپذیرى ویژگى ریزساختارى بتن است که میزان قابلیت بتن را براى عبور سیالى با ویسکوزیته مشخص تحت گرادیان فشار نشان می‌دهد. بنابراین باتوجه به اینکه غیرقابل نفوذ بودن بتن امری بسیار مهم می‌باشد، باید نسبت اختلاط بتن طوری باشد که میزان نفوذپذیری را در بتن کاهش دهد. استفاده از پودر میکروسیلیس در اختلاط بتن، میزان نفوذ آب را نسبت به حالت بدون مواد افزودنی در حدود 2 میلی‌متر یا 50 درصد افزایش می‌دهد در حالیکه با استفاده از ژل میکروسیلیس میزان نفوذ آب به مقدار 1 میلی‌متر یا 25 درصد کاهش می‌یابد. بنابراین ژل میکروسیلیس تاثیر مناسبی بر روی میزان نفوذ آب دارد.
 • تاثیر فرآورده‌های میکروسیلیس بر مقاومت بتن در برابر ذوب و یخبندان: طی آزمایشات انجام شده استفاده از پودر میکروسیلیس تأثیر نامطلوبی بر روی فرکانس بتن سخت‌شده در برابر ذوب و یخبندان داشته است. از طرف دیگر، در اختلاطی که از ژل میکروسیلیس استفاده می‌شود، مقدار فرکانس در سیکل نهایی تنها 9 درصد کاهش می‌یابد که این نشانگر تأثیر مثبت ژل میکروسیلیس بر فرکانس بتن است. همچنین در طی سیکل‌های ذوب و یخبندان، زودتر دچار ریزش لبه‌ها می‌شود و در نهایت در لبه‌های آن افتادگی، پریدگی و زبری ایجاد می‌شود. در حالت کلی، مهمترین پارامتر مورد بررسی در آزمایش‌ها، مدول الاستیسیته دینامیکی نسبی Pn می‌باشد که مقدار آن در آزمایش‌های متفاوت در حدود 27 ،48 و 15 درصد کاهش یافته است. بنابراین استفاده از پودر میکروسیلیس در بتن باعث کاهش مدول استاتیکی دینامیکی نسبی و ژل میکروسیلیس باعث افزایش آن می‌گردد. بنابراین، با توجه به نتایج مدول الاستیسیته دینامیکی نسبی، می‌توان اظهار داشت که تأثیرات ژل میکروسیلیس بر کیفیت و دوام بتن بسیار مثبت بوده در حالیکه تأثیرات پودر میکوسیلیس معکوس بوده است.
 • در دراز مدت ژل میکروسیلیس بر کیفیت بتن سخت شده و دوام بتن تاثیر مطلوبی دارد در حالی‌که استفاده از پودر میکروسیلیس، مقاومت فشاری بتن سخت شده را افزایش می‌دهد امّا تأثیر نامطلوبی بر میزان نفوذپذیری در زمان ذوب و یخبندان بتن دارد.
 • مصرف پودر میکروسیلیس علاوه بر معضلات زیست‌محیطی، سلامتی، انبار کردن و نحوه استفاده از آن، به‌علت مخلوط نشدن کامل به‌صورت کلوخه در بتن باقی‌مانده و منجر به کاهش کیفیت بتن می‌شود. پخش‌شدگی مؤثر میکروسیلیس در بتن یکی از نکات بسیار مهم استفاده از این افزودنی میکروسیلیس می‌باشد به‌طوری که بازده این محصول را نسبت به پودر میکروسیلیس افزایش می‌دهد. به‌همین‌ دلیل توصیه می‌شود مصرف میکروسیلیس به‌صورت ژل باشد.

– باتوجه به آزمایش‌های انجام شده ژل میکروسیلیس بیشتر از پودر میکروسیلیس باعث افزایش مقاومت فشاری بتن می‌شود.

میکروسیلیس برای چه مواردی استفاده می شود و چگونه بتن را بهبود می بخشد ؟

میکروسیلیس یا دوده سیلیس یک افزودنی عالی برای بتن است زیرا منجر به ایجاد خواص مهندسی بهتری می‌شود. میکروسیلیس ترک‌های حرارتی را کاهش، دوام را بهبود و استحکام را افزایش می‌دهد. بتن میکروسیلیسی کاربردهای مختلفی در ساخت‌و‌ساز دارد.

تفاوت بین دوده سیلیس و میکروسیلیس چیست؟

تنها تفاوت بین دوده سیلیس و میکروسیلیس در نام آن است. هر دو اصطلاح به یک چیز اشاره دارد. دوده سیلیس با نام میکروسیلیس نیز شناخته می‌شود و یک چند‌ شکلی غیرمتبلور از دی‌اکسید سیلیکون است. به‌غیر از میکروسیلیس، دوده سیلیس را میکرو سیلیس، دود سیلیس متراکم/تغلیظ شده و گرد سیلیس نیز می‌نامند.

 

 

تاثیر میکروسیلیس در بتن چگونه است؟

ریزی فوق‌العاده میکروسیلیس باعث می‌شود که فضای خالی میکروسکوپی بین ذرات سیمان توسط میکروسیلیس پر شود. اثر میکرو فیلر باعث کاهش بسیار زیاد نفوذپذیری و بهبود چسبندگی سنگدانه‌ها در بتن میکروسیلیسی در مقایسه با بتن معمولی می‌شود.

عوامل تعیین کننده قیمت روز میکروسیلیس (میکروسیلیکا) چیست؟

میکروسیلیس بر اساس میزان مورد نیاز، نوع آن (پودر یا ژل) و سایر موارد قیمت‌گذاری می‌شود. همچنین هر چقدر کیفیت درخواستی میکروسیلیس بالاتر باشد، طبیعتاً هزینه پرداختی برای خرید میکروسیلیس و محصولات پایه میکروسیلیس بتن نیز بیشتر خواهد شد.

اندازه ذرات میکروسیلیس چقدر است؟

اندازه ذرات: اندازه ذرات میکروسیلیس کمتر از 1μm و اندازه متوسط ذرات 0/1-0/3 میکرومتر و سطح ویژه 20-28 m2/g (مساحت کل یک ماده در واحد جرم) است. اندازه ذرات و سطح ویژه حدود 80-100 برابر سیمان و  50-70 برابر خاکستر بادی/ فلای اش است.

چگالی میکروسیلیس چیست؟

چگالی حجمی دوده سیلیسی / میکروسیلیس (Microsilica) 150 تا 300 کیلوگرم بر متر مکعب، به شکل طبیعی (یعنی: متراکم نشده) است. به‌منظور حمل‌و‌نقل آسان، چگالی حجمی میکروسیلیس را می‌توان از طریق فرآیند تراکم به 600-700 کیلوگرم بر متر مکعب افزایش داد. بنابراین، میکروسیلیس (Microsilica) بیشتر به‌عنوان پرکننده و افزودنی‌های اصلاح شده استفاده می‌شود.

میکروسیلیس

چرا از میکروسیلیس در سیمان استفاده می‌شود؟

میکروسیلیس به بتن سیمان پرتلند اضافه می‌شود تا خواص آن، به‌ویژه مقاومت فشاری، استحکام یا مقاومت اتصالی و چسبانندگی ذرات و مقاومت در برابر سایش را بهبود بخشد.

چه مقدار میکروسیلیس می‌توان در بتن استفاده کرد؟

میکروسیلیس به‌عنوان افزودنی، تا 15 درصد وزن سیمان، در بتن استفاده می‌شود، اگرچه نسبت نرمال آن 7 تا 10 درصد است. با افزودن بیشتر از 15 درصد میکروسیلیس، پتانسیل برای ایجاد بتن بسیار قوی امّا شکننده وجود دارد. برای مشاهده میزان مصرف افزودنی میکروسیلیس بسته به نوع آن به بخش محصولات پارسمان شیمی مراجعه کنید.

چرا از میکروسیلیس در بتن استفاده می‌شود؟

استفاده از میکروسیلیس در بتن:

دوده سیلیس تغلیظ شده / میکروسیلیس یک ترکیب معدنی بسیار ریز، آمورف (غیرمتبلور) و واکنش‌پذیر است. به‌راحتی با هیدروکسید کلسیم که در طی هیدراتاسیون سیمان پرتلند تولید می‌شود، واکنش نشان می‌دهد. افزودن میکروسیلیس ساختار منافذ را اصلاح و بتن با مقاومت مکانیکی بهبود یافته‌ای تولید می‌کند.

چرا از میکروسیلیس در بتن با مقاومت بالا استفاده می شود؟

دوده سیلیس (SF) / میکروسیلیس متداول‌ترین ماده افزودنی معدنی است که برای تولید بتن با مقاومت بالا (HSC) به‌دلیل ویژگی‌های شیمیایی واکنش‌پذیری پوزولانی و اثر پرکننده فیزیکی آن استفاده می‌شود.

میکروسیلیس چگونه ساخته می‌شود؟

 میکروسیلیس یک محصول جانبی است که از تولیدات صنایع فروسیلیسیم یا آلیاژهای حاوی سیلیکون از کوره‌های قوس الکتریکی جمع‌آوری می‌شود.  طی فرآیند تبدیل کوارتز خلوص بالا به سیلیکون در دمای تقریباً 2000 درجه سانتی‌گراد، بخار دی‌اکسید سیلیکون تولید شده و در دماهای پایین اکسید می‌شود. این غبار پس از متراکم‌سازی جمع‌آوری شده و تحت عنوان میکروسیلیس عرضه می‌گردد.

میکروسیلیس چگونه ساخته می‌شود؟

سیمان سیلیسی چیست؟

سیلیس یک پودر افزودنی سیمان است که از سنگ معدنی طبیعی آتشفشانی ساخته شده است. این ماده معدنی غیرمتبلور طبیعی است و در کارخانه فرآوری می‌شود، کیفیت و اندازه دانه آن بسیار همگن است.

تفاوت های مهم بین میکروسیلیس و خاکستر بادی / فلای اش کلاس C چیست؟

میکروسیلیس نسبت به خاکستر بادی / فلای اش مقاومت فشاری بالاتری دارد. به‌عنوان مثال، استحکام طولانی مدت با افزودن 30 درصد مخلوط خاکستر بادی / فلای اش کلاس C، تا 25 درصد افزایش می‌یابد، در حالی که با افزودن 15 درصد میکروسیلیس به مخلوط، استحکام را 30 درصد افزایش می‌دهد. همچنین میکروسیلیس  به‌دلیل نفوذپذیری مزیت قابل ‌توجهی نسبت به خاکستر بادی / فلای اش دارد.

لینکبرای مطالعه مقاله مرتبط با خاکستر بادی / Fly Ash کلیک کنید.

 

آیا میکروسیلیس آمورف (غیرمتبلور) است؟

سیلیس، آمورف پودری ریز و سفید رنگ است. در هنگام تولید عنصر سیلیسیم / سیلیکون یا آلیاژهای حاوی سیلیسیم /سیلیکون تشکیل می‌شود.

آیا می‌توان سیمان را با سیلیکون مخلوط کرد؟

بهترین ماده برای قالب بتن چیزی است که بتن به آن نچسبد. بتن به سیلیکون، لاستیک یا پلاستیک نمی‌چسبد.

آیا می‌توان سیلیکون را به بتن اضافه کرد؟

سیلیس، آمورف پودری ریز و سفید رنگ است. در هنگام تولید عنصر سیلیسیم / سیلیکون یا آلیاژهای حاوی سیلیسیم /سیلیکون تشکیل می‌شود.

آیا سیلیس استحکام را افزایش می دهد؟

میکروسیلیس دو تاثیر عمده دارد که باعث افزایش مقاومت کششی، فشاری و برشی بتن می‌شود.

چگونه میکروسیلیس به بتن اضافه می‌شود؟

دو راه برای اضافه کردن میکروسیلیس وجود دارد:

(1) ابتدا سنگدانه‌ها، سپس میکروسیلیس و مخلوط خشک سیمان، سپس آب و سایر مواد افزودنی اضافه می‌شود.

(2) سنگدانه درشت (شن) + 75 درصد آب + میکروسیلیس + 50 درصد سنگدانه ریز (ماسه) اضافه، 30-15 ثانیه مخلوط می‌شود، سپس سیمان + مخلوط + 50 درصد سنگدانه ریز (ماسه) + 25 درصد آب اضافه شود، سپس دوباره میکس و هم‌زده تا مخلوط یکدست شود.

چگونه میکروسیلیس به بتن اضافه می‌شود؟

آیا میکروسیلیس، همان سیمان است؟

بتن میکروسیلیسی از سیمان، میکروسیلیس، سنگدانه ریز(شن)، سنگدانه درشت (ماسه) و آب تشکیل شده است. خواص بتن میکروسیلیسی تازه و سخت شده نسبت به بتن معمولی برتری دارد.

سیلیس چگونه بر سیمان تأثیر می گذارد؟

30 درصد سیمان جایگزین شده با میکروسیلیس دارای استحکام بالاتری نسبت به خمیر سیمان-سیلیس با همان نسبت آب به سیمان است. درنتیجه افزودن دوده سیلیس به ملات منجر به بهبود پیوند بین ماتریس سیمان هیدراته و ماسه در مخلوط می‌شود و در نتیجه میکروسیلیس استحکام را افزایش می‌دهد.

تفاوت بین سیلیس دودی و دود سیلیس چیست؟

سیلیس دودی و دود سیلیس دو اصطلاح متفاوت برای دو ماده هستند. هر دو دی‌اکسید سیلیس هستند. در برخی موارد مردم آن دو را با هم اشتباه می‌گیرند. آنها مشتقات، مشخصات فنی و کاربردهای متفاوتی دارند، همچنین قیمت‌های متفاوتی نیز دارند.

سیلیس کجا یافت می شود؟

یک ماده طبیعی فراوان است، سیلیس کریستالی در سنگ، خاک و ماسه همچنین در بتن، آجر، ملات و سایر مصالح ساختمانی نیز یافت می‌شود. سیلیس کریستالی به اشکال مختلفی وجود دارد که کوارتز رایج‌ترین آن است.

چرا دود سیلیس / میکروسیلیس گران است؟

دوده سیلیس چگال نشده به دلیل اندازه بزرگتر و هزینه حمل و نقل بالاتر، گران‌تر است.

چند درصد از بتن میکروسیلیسی، سیلیس است؟

هر سازنده فرمول اختصاصی خود را دارد، امّا به‌طور کلی مواد تشکیل‌دهنده بتن میکروسیلیسی عبارتند از:

 70 تا 80 درصد ماسه سیلیس، 10 تا 20 درصد سیمان پرتلند، 3 تا 10 درصد رنگدانه‌ها و 1 تا 5 درصد سایر پرکننده‌ها و مواد شیمیایی.

درصد سیلیس در سیمان چقدر است؟

درصد تقریبی سیلیس در سیمان 17-25 درصد است.

چه زمانی از سیلیس در بتن استفاده شد؟

اولین آزمایش میکروسیلیس در بتن مبتنی بر سیمان پرتلند در سال 1952 انجام شد.

مزیت میکروسیلیس در بتن چیست؟

افزودن میکروسیلیس به بتن می‌تواند مقاومت سایشی، مقاومت فشاری و استحکام کششی محصولات عمل‌آوری شده را بهبود بخشد. علاوه بر این، مقاومت در برابر سایش را می‌تواند 0/5-2/5 برابر افزایش دهد. میکروسیلیس پودر سیلیکون خالص را با مقدار کمی ناخالصی ارائه می‌کند.

مضرات میکروسیلیس برای سلامتی انسان‌ها چیست؟

استنشاق گرد و غبار دوده سیلیسی برای ریه‌ها بسیار مضر است. حتی ممکن است این ذرات از راه پوست و چشم وارد بدن شوند و باعث بیماری افراد در معرض میکروسیلیس شود. تخمین زده شده است سالانه ۲۳۰ نفر به‌دلیل قرار گرفتن در معرض گرد و غبار میکروسیلیس در محل کار به اقتضای شغل خود ، به بیماری مبتلا می‌شوند.

بسته‌بندی‌های محصولات پایه میکروسیلیس پارسمان شیمی چگونه است؟

محصولات پایه میکروسیلیس در سطل‌های 25 لیتری ارائه می‌شود.

M.Gh.