به سایت پارسمان شیمی خوش آمدید

زیر مجموعه گروه پارسمان
افزودنی‌های مایع فوم بتن
افزودنی‌های مایع فوم بتن
 افزودنی کف زای بتن
افزودنی کف زای بتن

فوم بتن

فوم بتن چیست؟

فوم بتن یک ماده فوق‌العاده مفید است که برای تولید حجم زیادی از مواد پرکننده فضای خالی نسبتاً کم استحکام استفاده می‌شود. به‌راحتی می‌توان آن را در فواصل طولانی پمپ کرد و بیشتر حفره‌ها را پر می‌کند. فوم بتن بسیار روان است، بدون نیاز به تسطیح یا تراکم، علاوه بر این، فوم بتن از طریق تراشه‌ها جریان می‌یابد و لوله‌ها، اتصالات و موانع را محصور می‌کند.

مقالهمقاله مرتبط: فوم بتن چیست؟

مزایای کلی فوم بتن

مزایای کلی فوم بتن

 • قابلیت تنظیم چگالی ناخالص فوم
 • کم هزینه
 • استفاده آسان
 • غیرسمی
 • ملات / بتن با عملکرد بالا
 • کاهش بار مرده سازه
 • مقاومت بالا در برابر آتش
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • عایق‌کاری دیوار در ساختمان‌های چند طبقه

فوم بتن چه خواصی دارد؟

فوم بتن در درجه اول به عنوان پرکننده فضای خالی استفاده می‌شود، سرعت بالای انبساط و خواص سیال آن اغلب آن را به یک ماده پرکننده بسیار مقرون به‌صرفه‌تر از بتن سفت و کم سیمان یا مواد سخت و سست که نیاز به تراکم دارند تبدیل می‌کند.

تولید فوم بتن

تولید فوم بتن شامل رقیق شدن سورفکتانت در آب است که از یک مولد فوم عبور داده می‌شود که فومی با فرم پایدار تولید می‌کند. فوم تولید شده به‌صورت مخلوط با ملات سیمانی یا دوغاب است، به‌طوری که مقدار فوم با دانسیته مورد نیاز تولید می‌شود. از این سورفکتانت‌ها در ساخت پرکننده‌هایی با چگالی کم نیز استفاده می‌شود. این مواد همچنین به‌عنوان مواد با مقاومت کم کنترل شده CLSM نامیده می‌شوند.

برای به‌دست آوردن محتوای هوای 15 تا 25 درصد، فوم مستقیماً به مخلوطی از سیمان کم و ماسه غنی اضافه می‌شود. دو روش اصلی برای تولید بتن فوم‌دار استفاده می‌شود:

 • روش پیش فوم PRE FOAM
 • روش درون خطی INLINE
تولید فوم بتن و خواص آن

روش پیش فوم

این روش تولید فوم بتن را می‌توان در محل یا خارج از سایت تکمیل کرد. فوم بتن با پر کردن یک قسمت از کامیون از بتن آماده استاندارد تولید می‌شود، سپس بقیه حجم با فوم ساخته می‌شود و از تیغه‌های داخل “درام” برای مخلوط کردن مواد استفاده می‌شود. پمپاژ به‌عنوان یک عملیات ثانویه رخ می‌دهد

مزایا

 

 • قابل تولید خارج از سایت
 • فقط به یک مولد فوم اولیه نیاز دارد.
 • ایده‌آل برای مشاغلی که به حداقل فوم نیاز دارند.

معایب

 • کیفیت اختلاط بستگی به کیفیت تیغه‌های مخلوط‌کن موجود بر روی کامیون دارد.
 • حجم در حین اختلاط و پمپاژ از بین می‌رود، بنابراین نیاز به کف کردن بیش از حد است.
 • چگالی ثبت شده قبل از پمپاژ با چگالی تحویل شده متفاوت خواهد بود.
 • در صورت وجود هر گونه مشکل در چگالی، تغییر مواد فوم شده در بار میانی دشوار است.
 • روش ناکارآمد حمل مواد به سایت. به تحویل‌های زیادی نیاز دارد، در زمانی که فقط نیمی از کامیون پر است.

بررسی مصالح مورد استفاده در فوم بتن

 1. سیمان:

معمولا از سیمان پرتلند معمولی در فوم بتن استفاده می‌شود اما گاها در صورت لزوم می‌توان از سیمان‌های زودسخت شونده و زودگیر کننده نیز استفاده نمود.

در تولید فوم می‌توان از ترکیب سیمان و سایر مواد پرکننده نیز استفاده نمود. بطور مثال ترکیب 30 درصد سیمان، 60درصد خاکستر بادی و 10 درصد پودر سنگ. میزان مصالح سیمانی حدود 300 تا 400 کیلوگرم در هر مترمکعب است.

 1. ماسه:

در صورت استفاده از ماسه، سایز بزرگ‌ترین دانه‌ی آن نباید از 5 میلی‌متر بزرگ‌تر باشد. استفاده از ماسه تا 2 میلی‌متر با درصد عبوری الک 600 میکرون بین 60 تا 95، توصیه می‌شود.

 1. ترکیبات پوزولانی:

از مواد سیمانی تکمیلی مانند خاکستر بادی و سرباره می‌توان بطور وسیع در تولید فوم بتن استفاده نمود. مقدار خاکستر بادی مورد استفاده می‌تواند بین 30 تا 70 درصد باشد.

سرباره را نیز می‌توان 10 تا 50 درصد استفاده نمود. با استفاده از این ترکیبات می‌توان مقادیر سیمان را کاهش داد و طرح را اقتصادی کرد. میکروسیلیس را نیز می‌توان بمقدار حدود 10 درصد وزنی سیمان به منظور افزایش مقاومت نهایی فوم اضافه نمود.

 1. فوم:

پروتئین‌های هیدرولیز شده و سورفکتانت‌های مصنوعی رایج‌ترین موادهایی هستند که محصولات فوم‌زا بر پایه آن‌ها ساخته می‌شود. عوامل فوم‌زای مصنوعی معمولا به سهولت تولید شده و ارزان‌تر هستند. این عوامل را می‌توان برای مدت طولانی انبارش کرد. مواد فوم‌زای پایه پروتئین گران‌تر است اما باعث حصول مقاومت بالاتری میشوند.

فوم تولیدی به دو شکل می‌باشد: فوم خیس و فوم خشک. فوم خیس با دانسیته‌ی کم‌تر از 100 کیلوگرم بر مترمکعب برای تولید فوم بتن توصیه نمی‌گردد. ساختار حباب‌های این نوع فوم بزرگ و شکننده است. فوم خشک بطور طبیعی پایدار است.

محلولی از آب و عامل فوم‌زا به وسیله کمپرسور هوا تحت فشار به داخل محفظه اختلاط وارد می‌شود. در این حالت فوم حاصله دارای حباب‌های هوای کوچک‌تر از فوم خیس است.

در واقع ذراتی کوچکتر از 1 میلی‌متر که بصورت مرتب و مساوی در سراسر ساختار پخش شده‌اند.

 

مشخصات:

مشخصات فوم بتن بستگی به فاکتورهای زیر دارد:

 • حجم فوم وارده
 • میزان سیمان طرح
 • وجود یا عدم وجود پرکننده
 • سن فوم

ظاهرا نسبت آب به سیمان برخلاف فوم و مقدار سیمان تأثیر بسیار کمی بر روی خواص بتن فوم دارد.

در ادامه خواص فوم بتن در حالت تر و سخت شده به شرح زیر مورد بررسی قرار می‌گیرد:…

افزودنی مایع فوم بتن پارسمان شیمی

امروزه سبک‌سازی المان‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ای در صنعت ساخت و ساز به سبب مخاطرات ناشی از وزن و تخریب المان‌های سنگین بر اثر زمین لرزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. از همین رو استفاده از بتن‌ها، ملات‌ها و دوغاب‌های سبک بخصوص در ساخت المان‌های غیر سازه‌ای در حال رشد می‌باشد. شرکت خانه سازی پارسمان سازه با تکیه بر تجربه و پشتوانه فنی واحد تحقیق و توسعه خود، در کنار تولید سایر محصولات حوزه شیمی ساختمان، اقدام به تولید انواع متنوعی از محصولات هوازا و کف‌زا در راستای بهبود کیفیت و ایمنی در صنعت ساخت و ساز کشور نموده است.
دسته محصولات توسعه یافته در این زمینه با نام تجاری Foamix عرضه شده و جهت استفاده در ساخت فوم بتن و کلیه‌ المان‌های سبک کاربرد دارد. استفاده ازاین دسته محصولات علاوه‌بر کاهش چشمگیر وزن مخصوص منجر به افزایش مقاومت در برابر سیکل‌های ذوب و یخبندان شده و عملکرد عایق صوت و حرارت المان مورد نظر را به‌طور قابل ملاحظه‌ای بهبود می‌بخشد. 

این محصولات فوم‌زا که به‌ اصطلاح مایع فوم بتن نامیده می‌شود، ترکیبی بهینه و اصلاح شده بر پایه‌ سورفکتانت‌های آنیونی است که پس از رقیق‌سازی با آب و به‌ واسطه هوای فشرده، به کفی پایدار با حباب‌های بسیار ریز تبدیل می‌شود. قطر حباب‌های حاصله حدودا بین 0.1 تا 1 میلی‌متر بوده و به‌‌صورت کف خامه‌ای‌ شکل در اختلاط با بتن ساختاری متخلل و یک دست ایجاد می‌نماید. پایداری حباب‌های ایجاد‌شده به گونه‌ای است که  استحکام بتن مورد قبول باشد و از هرگونه جمع‌شدگی ناشی از خشک شدن و نشست بتن جلوگیری کند.

 

محصولات مایع فوم بتن® Parsman Chemichal
AE-210

افزودنی مایع اصلاح شده فوم بتن

AE-220

افزودنی شیمیایی مایع فوم بتن با عملکرد بسیاربالا

AE-240

افزودنی شیمیایی مایع فوم بتن با عملکرد بالا