به سایت پارسمان شیمی خوش آمدید

زیر مجموعه گروه پارسمان

8 حقیقت جالب درباره بتن

بتن علاوه بر مقاومت بالا و محبوبیت بسیار زیادی که برای استفاده در ساخت و ساز دارد، تاریخچه بتن نیز نسبتاً جالب است. 8 حقیقت جالب در مورد بتن را اینجا میخوانیم!

1. قدمت استفاده از بتن به ادوار تاریخی مصر برمی گردد

بله، حتی مصریان باستان هم از مزایای استفاده از بتن در ساختمان‌های خود آگاه بودند. شکل ابتدایی بتن از گچ و آهک ساخته میشد و بیش از 5000 سال پیش به عنوان پرکننده در ساخت اهرام مورد استفاده قرار میگرفت.همچنین  برای ساخت آجرها از گل و کاه استفاده میکردند.

2. بزرگترین گنبد بتنی غیر مسلح جهان هنوز پابرجاست

ساختمان ادوار تاریخی واقع در رم، توسط مارکوس آگریپا به عنوان معبدی برای همه خدایان روم باستان ساخته شده بود، اما متأسفانه این ساختمان و سازه دوم  آن هر دو در آتش سوختند. سومین فانتوم، که هنوز پابرجاست، ساخت آن در سال 126 پس از میلاد به فرمانروایی امپراتور هادریان به پایان رسید. این گنبد با ارتفاع 43 متر و عرض 43 متر، هنوز هم بزرگترین گنبد غیر مسلح (بدون المان باربر فولادی) جهان است که در برابر سازه بتنی شکوهمند دیگری بنام  کلیسای سنت پیتر قدرت نمایی میکند. به دلیل دوام و طول عمر بتن، پانتئون یکی از بهترین سازه های برجا مانده از دوران روم باستان است.

 

3. سیمان دست ساز توسط یک آجرکار اختراع شد

در سال 1824، یک آجرکار انگلیسی به نام جوزف آسپدین پس از چندین تلاش ناموفق، سیمان پرتلند را به ثبت رساند. آسپدین با مخلوط کردن خاک رس و سنگ آهک با یکدیگر کار خود را آغاز کرد. از مخلوط آنها، پودر ریزی بدست آمد که او آن را پرتلند نامید زیرا او را به یاد سنگی در جزیره خود می انداخت. این خلاقیت صنعت ساخت و ساز را بسرعت دگرگون کرد زیرا از نظر زیبایی برای عموم جذاب بود.

4. توماس ادیسون پتانسیل بتن را درک کرد

توماس ادیسون 49 اختراع  در زمینه ساخت خانه و سایر وسایل بتنی مانند مبلمان، یخچال و پیانو فقط با یک بار بتن ریزی دارد. به اعتقاد ادیسون میتوان این سازه های بتنی  را با یک بار قالب گیری مناسب ساخت. متأسفانه، مقیاس تولید آنها محدود بود و تولید از نظر مالی مقرون به صرفه نبود. چه کسی میتوانست حدس بزند که امروزه ما از بتن چه استفاده هایی میکنیم!

5. بتن یکی از عجایب هفتگانه جهان است

مجسمه مسیح در برزیل، از بتن مسلح و سنگ صابون ساخته شده است. ساخت این مجسمه در دهه 1920 به مدت 9 سال طول کشید. وزن این سازه 635 تن و ارتفاع 30.1 متر است. 

6. در طول جنگ جهانی دوم از بتن جهت ردیابی هواپیماهای نزدیک شونده استفاده می شد

صفحات  بتونی عظیمی که اغلب به آنها “گوش های بتنی” یا “آینه های صوتی” می گفتند، در طول جنگ جهانی دوم در امتداد سواحل جنوبی انگلستان افراشته شد. میکروفون‌های کوچکی بالای این سطوح  بصورت آویزان قرار گرفته بود که به شنونده اجازه می‌داد تا هواپیماهای نزدیک شونده را از فاصله‌ی بیش از 27 مایلی تشخیص دهد. البته پیشرفت های تکنولوژِی، کمی بعد این سیستم ها را منسوخ کرد!

7. قدیمی ترین قطعه ی بتنی شناخته شده، با قدمتی 12 میلیون سال

قدیمی‌ترین قطعه بتنی در طول تاریخ، بیش از 12 میلیون سال قدمت دارد و در دهه 1960 در فلسطین پیدا شد. این لایه ی بتنی با انفجار یک شیل نفتی در نزدیکی سنگ آهک  و تماس آنها با هم در طول زمان، رسوبات طبیعی از بتن را تشکیل داده است.

8. می توانید بتنی با رایحه‌ی آدامس تهیه کنید

بله درست خواندید! برخی شرکت‌های ساختمانی مانند Quintechs تولید بتن‌های تزئینی معطر و خوش‌نما را بطور عملی اجرایی کرده اند. رایحه هایی مثل آدامس بادکنکی، وانیل، آویشن، قهوه و اسطوخودوس. در سازه‌های بتنی بزرگ، افزودنی‌های معطر رهاساز قالب افزودنی‌های معطر رهاساز قالب افزودنی‌های معطر رهاساز قالب افزودنی‌های معطر رهاساز قالب مستقیماً روی سطح بتن عمل آوردی شده اعمال میشود، این رایحه ها با مواد  قلیایی و چسبنده سیمان واکنش نشان داده  و بوی مطبوعی از خود منتشر کنند.

اگر به دنبال شرکت تولید کننده افزودنی های شیمیایی بتن هستید، نگران نباشید. برای اطلاعات بیشتر، همین امروز تماس بگیرید. شرکت پارسمان شیمی پاسخگوی تمامی نیازهای فنی و خدماتی حوزه ساخت و ساز است.

متن کامل این پست را از اینجا دانلود کنید